طراحی سایت

انتخاب رنگ مناسب برای سایت

انتخاب رنگ سایت

یکی از دغدغه هایی که مشتریان ما در زمان عقد قرارداد طراحی سایت دارند ، انتخاب مناسب رنگ سایت میباشد. شاید در ابتدا این موضوع بسیار سطحی و با اهمیت کم باشد اما وقتی با اهمیت انتخاب یک رنگبندی سایت مناسب آشنا شویم ، قطعاً نظر دیگری خواهید داشت. از سوی دیگر اگر برای انتخاب مناسب نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید مطالعه مقاله زیر را به شما پیشنهاد می دهیم.

اهمیت انتخاب درست رنگ سایت

رنگ سایت میتواند باعث افزایش و یا کاهش فروش یک سایت شود. رنگبندی سایت میتواند به یک وب سایت شخصیت دهید و یا بالعکس.

نقش رنگبندی سایت در جذب اولیه

کاربران وقتی اولین بار یک سایت را مشاهده میکنند ، اولین آیتمی که میبینند رنگ ها هستند ، پس یک رنگ مناسب نقش حیاتی در این لحظه دارند. برخی مطالعات نشان میدهند که کاربران در 50 میلی ثانیه ابتدایی تصمیم اولیه خود را در رابطه با ماندن یا ترک یک سایت میگیرند.

((اگر فردی بیش از 90 ثانیه تصمیم به ماندن در سایت بگیرد عمده دلیل آن رنگ سایت میباشد!))

نقش رنگ سایت در نگه داری مخاطب

زمانی که مخاطب شروع میکند به مطالعه متون سایت شما انتخاب ها باید هوشمندانه تر شوند. در این بخش باید به انتخاب مناسب رنگ پس زمینه و رنگ متن باشید. لطفاً به سه مثال زیر دقت کنید تا به آسانی متوجه منظور ما شوید:

مثال 1 : شرکت طراحی سایت آراز سیستم. (این یک عبارت آزمایشی میباشد)

مثال 2 : شرکت طراحی سایت آراز سیستم. (این یک عبارت آزمایشی میباشد)

مثال 3 : شرکت طراحی سایت آراز سیستم. (این یک عبارت آزمایشی میباشد)

مواظب کوررنگ ها باشید

تحقیقات نشان می دهد که 4.5 درصد از مردم جهان و 8 درصد از مردان دچار کوررنگی هستند. در نتیجه در انتخاب رنگ مناسب سایت باید الزامات خاص این طیف از کاربران را هم در نظر گرفت.

شخصیت سازی توسط رنگ

از زاویه دیگر رنگ ها به سایت شما شخصیت میدهند. در نتیجه میباست در انتخاب آنها دقیق بود. اجازه بدهید با ذکر چند مثال هدفمان از این جمله را بیان کنیم:

مثال اول : یک سایت فروشگاهی محصولات آرایشی و بهداشتی را در نظر بگیرید که از رنگ های مشکی و قرمز برای سایت خود استفاده کرده است.در صورتی که مخاطبین این سایت عمدتاً خانم هستند!!

مثال دوم :  در نقطه مقابل یک سایت فروشگاهی محصولاتی نظیر لیفتراک و جرثقیل و یا یک سایت شرکتی مختص هلدینگ بین المللی را در نظر بگیرید که رنگبندی صورتی و آبی را در سایت خود بکار برده است!!

لطفا دو مثال بالا را در ذهن خود تصویر سازی کنید. چقدر این رنگ ها میتواند در میزان فروش و یا شخصیت سازی شرکت کمک کند؟ طبیعتاً برای انتخاب یک رنگ میبایست تفکر وجود داشته باشد و هدف مشخص باشد. حتماً برای انتخاب رنگ سایت موارد زیر را در نظر بگیرید:

1- طبقه بندی رنگ ها

در کل رنگ ها در سه سطح مختلف طبقه بندی میشوند:

1-1 – رنگ های اصلی : شامل سه رنگ قرمز ،سبز و آبی

1-2 – رنگ های میان رده : رنگ های ترکیب شده توسط سه رنگ اصلی را میگویند. مانند بنفش (قرمز+آبی) ، سبز (آبی+زرد) و نارنجی(قرمز+زرد)

1-3 – رنگ های پایین رده : این رنگ ها از ترکیب رنگ های اصلی و رنگهای میان رده بدست می آیند.

 

2- تداعی رنگ ها

هر رنگ مفهومی دارد و در نا خود آگاه مغز تداعی کننده موضوعی است که شناخت این مفهوم ها به انتخاب درست رنگ سایت به شما کمک میکند.

  • قرمز : اشتیاق، قدرت، عشق، خطر، هیجان
  • آبی : آرامش، اعتماد، شایستگی، صلح، منطق، قابلیت اطمینان
  • سبز : سلامتی، طبیعت، فراوانی، رفاه
  • زرد : شادی، خوش بینی، خلاقیت، دوستی
  • نارنجی : سرگرمی، آزادی، گرما، راحتی، بازیگوشی
  • بنفش : تجمل، رمز و راز، پیچیدگی، وفاداری، خلاقیت
  • صورتی : پرورش دهنده، ملایمت، صمیمیت، گرما
  • قهوه ای : طبیعت، امنیت، حفاظت، پشتیبانی
  • سیاه : ظرافت، قدرت، کنترل، پیچیدگی، افسردگی
  • سفید : خلوص، صلح، وضوح، پاکیزگی

3- جنسیت و سن مخاطبین سایت

با توجه به جنسیت و سن مخاطب شما پیشنهادهای متفاوتی را برای انتخاب رنگبندی سایت دریافت خواهید کرد.

برخی مطالعات نشان میدهند عموماً خانم ها به رنگ های سرد (صورتی ، سبز و …)بیشتر جذب میشوند اما در نقطه مقابل آقایان علاقه بیشتری به رنگ های گرم (قرمز ، سرمه ای و …) دارند. شاید همین الان تناسب های رنگی را در یک سایت فروش لوازم آرایشی و یک سایت فروش ابزار آلات در ذهن خود تصور کنید.

از طرف دیگر در سنین پایین رنگ های روشن تر و پر انرژی تر جوابدهی بالاتری دارند و در سنین بالا رنگ های با آرامش و امنیت بالاترین کارایی را دارند.

favstor

4- معرفی برند یا محصول

عموماً سایت های استارتاپ و سایت های شرکتی رنگ بندی ها متنوعی در سایت خود استفاده میکنند اما افرادی که قصد طراحی سایت فروشگاهی دارند تلاش میکنند تا با استفاده از پس زمینه خنثی نظیر سفید و یا طوسی کم رنگ باعث شوند تصویر محصول آنها جلوه زیباتری داشته باشند.

 

مناسبت ترین ابزار برای انتخاب رنگبندی سایت

وب سایت معتبر coolors  که یکی از شناخته شده ترین سایت ها برای انتخاب رنگ است دو قابلیت منحصر به فرد را ارائه میدهد که میتوانید با در نظر گرفتن مواردی که ذکر کردیم یک رنگ سایت جذاب  و مناسب انتخاب نمایید.

1- ساخت پالت رنگی دلخواه خود

2- انتخاب رنگ از میان هزاران پالت رنگی

coolors

جمع بندی

با توجه به مواردی که در خصوص اهمیت رنگبندی سایت  و همچنین نکاتی که برای انتخاب رنگ بیان کردیم امیدواریم توانسته باشیم برای انتخاب بهترین ها به شما کمک کرده باشیم. قطعاً ساعت ها میتوان در ارتباط با نکات و جزئیات بیشتر هم صحبت کرد. ما در این مقاله تلاش داشتیم تا مهم ترین نکاتی را که بر اساس تجربه و یا مطالعه بدست آورده ایم را مطرح نماییم. اگر همچنان دارای ابهام هستید میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان آراز سیستم بهره مند شوید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *