طراحی سایت

دامنه چیست؟

دامنه چیست

دامنه چیست؟ 

قبل از شروع فرایند طراحی سایت ، باید آدرس اینترنتی مناسب را انتخاب کنیم. دامنه (Domain) همان آدرس اینترنتی هر وب سایت هست که مشخصه ورود به هر سایتی میباشد.
به عنوان مثال شما برای ورود به سایت گوگل عبارت www.google.com را در آدرس بار مرورگر اینترنت وارد خواهید کرد. این عبارت همان دومین است.

اجزای دامنه

هر دامنه متشکل شده است از 2 قسمت :

  1. نام سایت : نام دومین مهمترین و تاثیر گذارترین قسمت آدرس اینترنتی است. نام دامنه بهتر است شامل نام شرکت ، نوع فعالیت و یا اختصاری از این دو باشد . هرچقدر نام دومین کوتاه باشد در ذهن افراد ماندگاری بالاتری خواهد داشت و از طرفی معرفی آن به افراد ساده تر خواهد بود.
    به عنوان مثال ما arazitco را انتخاب کردیم. اگر میخواستیم نام کامل همراه با نوع فعالیت را انتخاب کنیم نتیجه میشد : ARAZ system Information Technology Company (به معنی شرکت فناوری اطلاعات آراز سیستم) . آیا این اسم در ذهن شما ثبت می شد؟؟ چندین بار اشتباه تایپی بوجود خواهد آمد تا بتوانید بصورت کامل تایپ کنید؟؟؟ حالا به حروف بزرگ عبارت فوق توجه کنید نتیجه میشود arazitco . پس در انتخاب نام  دقت کنید که همیشه همراه وب سایت شما خواهد بود.
  2. پسوند دامنه : حتماً تا بحال اسامی مشابه اما با پسوند های متفاوت را دیده اید. به عنوان مثال دومین های arazitco.ir , arazitco.com , arazitco.net به نام  مجموعه آراز سیستم ثبت شده اند. به تمام قسمت های دوم دامنه (com , ir , net , org ,co و …) پسوند میگویند.تمام پسوندها مخفف کلمه خاص و با هدف خاصی تولید شده اند اما شاید بسیاری از مردم دامنه مربوط به کار خود را انتخاب نمیکنند.

دامنه

پسوند دامنه .ir

 ir دامنه ملی جمهوری اسلامی ایران است. و از طریق وب سایت ایرنیک قابل خرید است.تمامی کشوره ها دامنه اختصاصی دارند. به عنوان مثال de  مخصوص آلمان uk برای کشور انگلستان  و ru  دامنه کشور روسیه میباشد .

هر دامنه‌ ، مخصوص یک نفر و یا شرکت است .

یکی از سوالاتی که اکثراً از ما پرسیده میشود این است که آیا کسی میتواند آدرس اینترنتی ما را خریداری کند ؟ باید در جواب بگوییم خیر .

به عنوان مثال وقتی ما دامنه arazitco.com را خریداری کرده ایم تا زمانی که مالکیت این نام در اختیار ما باشد ، شخص یا شرکت دیگری امکان خرید آن را ندارد مگر با پسوند متفاوت!

یعنی میتواند arazitco.org  را خریداری کند .

دومین نیازمند تمدید سالیانه است .

شما با ثبت دومین، مالکیت آن را فقط برای یک سال به خود اختصاص داده اید و باید در سالهای آینده مالکیت دامنه را تمدید کنید.

این موضوع برای هاست هم صدق میکند.

اگر نمیدانید هاست چیست پیشنهاد میکنیم در رابطه به هاست و انواع آن ، بیشتر بخوانید.

برای طراحی وب سایت به هاست هم نیاز دارید.

یک دومین به تنهایی نیاز شما برای طراحی سایت را برآورده نمیکند و برای رسیدن به این موضوع شما باید هاست مناسب را انتخاب کرده و به دامنه متصل کنید.

 URL چیست؟

دامنه آدرس اینترنتی سایت شما می باشد بدون کم و زیاد که معمولاً آدرس اینترنتی صفحه اصلی شما هم است .

اما آدرس اینترنتی سایر صفحات شما شامل جزئیاتی است که به آن URL  میگویند.
به عنوان مثال https://arazitco.com دومین اصلی سایت ما میباشد و https://arazitco.com/blog/ در حقیقت url صفحه مقالات ما میباشد. هر چقدر این URL  کوتاهتر ، با مفهوم تر و شامل کلمات کلیدی ما باشد به نفع سئو سایت است.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم تا تعریف دامنه (یا به زبان بعضی از دوستان دومین) را معرفی کنیم .

لازم است که بدانید نام سایت همچون شماره تماس شماست ، پس هر چقدر جذاب تر و مفید تر و کوتاه تر باشد بیشتر در ذهن بازدید کنندگان میماند .

در انتخاب نام سایت هوشیار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *