سئو

آیا انجام سئو واجب است؟

چرا سئو مهم است

امروزه تمام کسب و کار ها از اهمیت سئو با خبرند و با تاثیرات آن در درآمد آشنا هستند.

از آنجایی که امروزه با پیشرفت تکنولوژی تمامی مردم کارهای خود را از طریق موبایل ، تبلت و یا لپ تاپ انجام می دهند و دیگر سراغ مجله و روزنامه و کتاب نمی روند اهمیت سئو بیشتر به چشم می آید تا مصرف کنندگان بتوانند در هر زمان و مکانی که می خواهند به شما دسترسی داشته باشند.

اهمیت سئو در چیست ؟

برای دانستن فواید سئو باید اهمیت آن را دانست. کارایی سئو ، سازگاری وب سایت با درک مخاطبان شما و موتورهای جستجوگر گوگل می باشد. با توجه به اینکه گوگل رضایت مخاطبان سایت را ارجعیت می داند اما نباید این مسئله را فراموش کرد که موتورهای جستجو انسان نیستند. اگر چه موتورهای جستجو به اندازه کفایت پیشرفته شده اند ، اما هنوز هم نمی توانند صفحات وب سایت را همانند یک انسان تجزیه و تحلیل کنند.

در صورت نداشتن سئو هیچ وب سایتی در هنگام جستجو ، توسط موتورهای جستجوگر گوگل قابل دیدن نیست. پس اگر موتور جستجوگر گوگل نتواند سایتی را مشاهده کند قطعا کاربران هم قادر به پیدا کردن مطالب سایت نخواهند بود.

برای درک بیشتر اهمیت سئو به موارد زیر توجه کنید:

  • اکثر کاربران 5 نمونه اول صفحه نخست نتایج جستجو را بررسی می کنند پس برای دیده شدن وب سایت و یا فروش محصولات موجود در فروشگاه خود ، مجبور هستید که در رتبه اول نتایج جستجو باشید.
  • سئو فقط برای سازگار شدن با موتورهای جستجو نیست، بلکه یک سئوی خوب باعث بهبود تجربه کاربری و کاربرد بیشتر یک وب‌سایت می‌شود.
  • سئو به دیده شدن وب سایت در جامعه های مجازی کمک می کند.
  • نزدیک به سه میلیارد از مردم جهان حداقل در یکی از شبکه های اجتماعی حضور دارند. محتوایی که تولید می کنید اگر در جستجوی گوگل جایگاه خوبی داشته باشند و کاربر آن را در یکی از شبکه هایی مانند توییتر ، فیس بوک به اشتراک بگذارد این اشتراک یک بک لینک مفید برای وب سایت به حساب می آید.

اهمیت سئو

سئو به دو بخش تقسیم می شود:

سئو یک فرآیند ثابت نیست ، اما می توان آن را به دو بخش تقسیم کرد:

سئو درونی سایت

سئو درونی از اهمیت بیش تری برخوردار است تا سئو بیرونی ، سئو درونی کمک می کند تا وب سایت در جستجوی موتورها جایگاه مناسبی داشته باشد . انتخاب کلمات کلیدی مناسب ، تراکم منطقی در متن ها ، عنوان مناسب که حاوی کلمات کلیدی باشد از جمله موارد سئو درونی است.

در سئو درونی ، مخاطبان سایت از اهمیت بالایی برخوردارند . محتوایی با کیفیت ، کاربران را برای همیشه مخاطب خود نگه می دارد. برای شرکت ها و مجموعه های کوچک که کار خود را با سرمایه کمی شروع کرده اند و مشتریان آن ها یک بخش کوچکی از جامعه هستند ، سئو سایت چیزی است که می تواند به آن ها کمک کند.

سئو بیرونی سایت

وب سایت یا مقاله هر چه بیشتر رواج پیدا کند و رتبه بهتری را در لیست جستجو بدست بیاورد را سئو بیرونی گفته می شود . سئو بیرونی سایت را در اکثر مواقع با لینک بیلدینگ می‌شناسند اما ترجیح ما بر این است که به جای این عبارت کوتاه از عبارت ترویج وب‌سایت از طریق یک راه مناسب استفاده کنیم چرا که شامل متدها و روش های گسترده‌تری در مقایسه با ساخت لینک می‌شود.

به‌ طور کلی، موتورهای جستجو در تلاش هستند تا صفحات مهم یک وب سایت را در هنگام جستجوی مخاطبان نمایش دهند. تعداد لینک هایی که به آن صفحه اشاره کرده است میزان اهمیت آن صفحه را مشخص می کند.

لینک هایی که در محتوای خود به کار می برید خیلی مهم است ، اگر لینک را از سایت های معتبر دریافت کنید مطمئنا موجب بهبود در سایت می شود و اما اگر لینک ها از سایت های غیر مرتبط و یا فروشنده بک لینک دریافت شده باشد نتایج منفی در پی خواهد داشت.

تغییرات مداوم الگوریتم‌ گوگل

معیار های مهم سئو و بهینه سازی سایت متغیر بوده و در هر بازه زمانی تغییر می کند. بنابراین اگر سایت شما در شرایط خوبی است نمی توانید بگویید که در همان باقی خواهد ماند. الگوریتم موتور جستجو در حال تغییر است اما چیزی که مشخص است این است که سئو از اهمیت بالایی برخوردار است .

اگر در مراحل بهینه سازی سایت ، با اصول سئو پیشروی نکنید در آینده جایگاه خود را از دست خواهید داد . اگر بتوانید طراحی سایت خود را با تغییرات موتور جستجو مطابقت دهید بدون شک شما برنده خواهید بود .

 

رقبای شما از اهمیت سئو با خبرند

اگر تا به حال واژه سئو را شنیده اید این را بدانید که رقبای شما هم نیز از اهمیت سئو اطلاع یافته اند و ممکن است که کار سئوی خود را شروع کرده باشند.

بهینه سازی سایت این روزها بازار گرمی دارد و این روند همچنان ادامه دار خواهد بود.

اگر تصمیم گرفته اید که مشتریان خود را اینترنتی پیدا کنید ، هر چه زودتر دست به کار شوید زیرا هر چه رقابت بیشتر شود ، رتبه گیری در جستجوی گوگل به مراتب سخت تر می شود.

چه تفاوتی میان سئو و بازاریابی اینترنتی است؟

شاید برایتان سوال باشد که منظور از سئو همان بازاریابی اینترنتی است ، که جوابی بسیار ساده دارد که سئو یکی از راه های بازاریابی اینترنتی است . شبکه های اجتماعی ، ایمیل و … از دیگر ابزارهای بازاریابی اینترنتی موثر می باشد.

طراحی وب سایت ، برای کامل شدن به تمام قطعات نیاز دارد مانند درست کردن یک پازل بزرگ که قطعات بسیاری دارد . زمانی که یک وب سایت را طراحی می کنید و شروع به کار می کنید باید این را بدانید که رقیبان بسیاری دارید و سئو تنها راه حل شما برای رتبه گرفتن و خوب دیده شدن است . دو جنبه در مقوله انجام سئو وجود دارد که اولی فهم درست موتورهای جستجو گوگل است و دومی رضایت مخاطبانی که وب سایت شما را مشاهده می کنند.

حالا که از فواید سئو با خبر شدیم باید بدانیم آیا سئو یک سرمایه‌گذاری قابل بازگشت است؟

صاحبان کسب و کارهای موفق اغلب علاقه دارند تا بهره‌وری کارکنان خود را افزایش دهند و از روش‌های مختلفی هم برای سنجش میزان آن استفاده می‌کنند. در چنین کسب و کارهایی هر هزینه‌ای به‌احتمال زیاد موجب بازگشت سرمایه می‌شود. خواه در قالب کاهش سایر هزینه‌ها و خواه به‌صورت افزایش درآمد.

سئو نیز از این قاعده مستثنی نیست و صرفِ هزینه برای آن نیازمند راه‌هایی برای سنجش بازگشت سرمایه است. در ادامه روش‌هایی برای اندازه‌گیری بازگشت سرمایه از طریق سئو ارائه می‌شود.

  • اولین معیار اندازه گیری ، مقدار ترافیکی است که بازدیدکنندگان برای سایت ایجاد می کنند و این میزان ترافیک دچار کاهش و افزایش است . افزایش طولانی مدت و منطقی سایت نمایانگر موفقیت سئو می باشد .
  • دومین معیار برای رتبه بندی سایت ، جایگاه وب سایت در نتایج جستجوی موتورها می باشد که اندازه گیری آن سخت تر از میزان ترافیک بازدیدکنندگان سایت می باشد . وب سایت هایی هستند که ابزار های اندازه گیری ، رتبه بندی و مشاهده تغییرات را در اختیار کاربران می گذارند . گوگل هم نیز این اطلاعات را با جزئیات در اختیار وب مسترها قرار می دهد .
  • آخرین معیاری که برای صاحبان مشاغل از مفهوم بیشتری برخوردار است میزان تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل است. مشتریانی که به محصولات و خدمات شما علاقه دارند اما هنوز آنها را خریداری نکرده‌اند. این مشتریان علاقه خود را با کامل کردن فرم‌های نظرسنجی و ثبت‌نام و یا ایجاد ارتباط با مراکز فروش و پرس‌وجو درباره محصولات نشان می‌دهند. برای بررسی این معیار لازم است پرسش‌هایی را مطرح کنید و به آنها با دقت پاسخ دهید. سوالاتی مانند:
  1. میزان نرخ تبدیل چقدر است؟
  2. تعداد تماس‌های تلفنی و ایمیلی چقدر است؟
  3. هزینه تمام‌ شده برای هر تبدیل چه مقدار است؟

اگر سنجش تبدیل کاربر به مشتری در نظر گرفته نشوند، دو معیار دیگر بی اهمیت می‌شوند. اگر این نرخ تبدیل به حد قابل‌انتظار نرسد یا هزینه هر تبدیل آن‌قدر گران تمام شود که قابل رقابت با سایر روش‌های بازاریابی نباشد، متأسفانه بازگشت سرمایه موفقیت‌آمیز نبوده است.

نتیجه‌گیری

سئو یا بهینه سازی سایت ، برای فهم بهتر مطالب توسط موتورهای جستجو می باشد . در انجام سئو نباید از کیفیت محتوا غافل شد ، محتوای بی کیفیت نمی تواند جایگاه خوبی داشته باشد . سئو فرآیندی است که انجام آن مستلزم داشتن صبر است اما وقتی که نتیجه صبر خود را در آخر می بینید ، می توانید لذت ببرید که صبرتان به بار نشسته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *